פסוריאזיס באיזור הקרקפת

טיפול ואבחון פסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס!

צרו קשר לפתרונות במחלות עור ופסוריאזיס

קרקפתפסוריאזיס בקרקפת הינה צורה נפוצה של פסוריאזיס, לפחות מחצית מכלל האנשים הסובלים מפסוריאזיס מסוגים שונים סובלים גם מפסוריאזיס בקרקפת.

למעשה, זהו רק תהליך של האצה בתהליך התחדשות הטבעי של העור. סוג זה של פסוריאזיס אמנם נפוץ אבל במקרים חמורים הן הפסוריאזיס עצמו והן הטיפולים בו יכולים לגרום לנשירת שיער זמנית. למידע נוסף בנושא זה: נשירת שיער ופסוריאזיס

לאנשים עם פסוריאזיס של הקרקפת אסור לגרד או לקלף את הפצעים, בשל הסיכון להחמרת המצב כך שיגרום לפסוריאזיס להתפשט, לנגעים להזדהם ולגרום לקרחות בקרקפת.

תסמינים של פסוריאזיס הקרקפת

תסמיני פסוריאזיס הקרקפת נראים כנגעים אדומים בעור וכקשקשים כסופים בעלי קילוף רחב טווח על הקרקפת. מיקומם הראשוני מתחיל בצדעיים, סמוך לגבות ולבסיס החיבור של המצח עם השיער.

קשקשים אלו עבים וניתן לראותם סביב השוליים של הקרקפת המשתרעים מקו המצח ועד העורף. בדרך כלל תופיע הקשקשת גם מאחורי האוזניים. פסוריאזיס הקרקפת מתרחש בדרך כלל בשילוב עם פלאק פסוריאזיס הנפוץ, הפוגע באזורים אחרים ונוספים של הגוף.

פסוריאזיס הקרקפת הינו מגרד, נראה מאד לא אסטטי ולעיתים אף כואב מאד. נגעים עלו נראים כעלים כסופים ודקים בעלי קרום.

פסוריאזיס הקרקפת נוטה להופיע ולהיעלם בתקופות חיים שונות ועשוי להיעלם כמעט כליל בתקופות של רגיעה.

אנשים רבים, אשר יטופלו היטב יכולים לזכות בהופעה חד פעמית של המחלה ולא לחוות התלקחות נוספת. אחרים עשויים לחוות תקופות ארוכות של הפוגה, אך לחזור ולקבל את המחלה. תהיה זו תופעה יוצאת דופן עבור חולי פסוריאזיס של הקרקפת לסבול ממנה לאורך זמן רב ללא הפוגה או נסיגה.

טיפול בפסוריאזיס של הקרקפת

לכל התרופות המשמשות לטיפול בפסוריאזיס בקרקפת יש מרכיבים זהים לאלו המשמשות לטיפול בפסוריאזיס הגוף, אבל הרכבם או צורת נטילתן שונה מאשר תרופות המיועדות לגוף.

קרמים ומשחות כבדים הנם בדרך כלל קשים מדי ליישום על הקרקפת, כך נוזלים, קצף, שמפו או שמנים מומלצים יותר. תרופות יעילות לטיפול בפסוריאזיס בקרקפת, כוללות בין השאר:
keratolytics (קרטוליטיקס)
זפת פחם
סטרואידים
Dovonex (דובונקס)
anthralin (אנתראלין)

השלב של התחלת הטיפול הוא החשוב ביותר. הוא כרוך בהפרדה זהירה של השיער בקווצות שונות ומריחה של האזורים הנגועים באופן מדוייק, רחב היקף ועקבי.

מומלץ לעשות את המריחה בצורה שיטתית, החל מהמצח ועד קו העורף מבלי לפסוח על האוזניים ומאחוריהן. ייתכן שתזדקקו לעזרה נוספת כדי לראות את החלק העליון של הראש כמו שצריך.

טיפול באור – היום קיימים מכשירי פוטותרפיה הנראים כמו מסרק ואשר נועדו לטיפול בקרקפת. יחד עם זאת יש לשים לב לטיפולי אולטרה סגול בשל החשיפה הגבוהה לקרניים קצרות וחזקות שעלולות לעודד סרטן העור על הקרקפת שעלול להתרחש בשל הקרינה המופרזת של UVB ממכשירים אלו. במקרים הפחות חמורים, עלולים "מסרקים" אלו ליצור כוויות על הקרקפת.

כמה טיפים מועילים לחולים בפסוריאזיס של הקרקפת:

 • סרק את שיערך במברשת עדינה באופן יומיומי וקבוע.
 • החזק במגיני כריות סופגים בתקופות הטיפול בנגע.
 • תן לכל הטיפולים לעבוד לאורך זמן שכן הסיכוי טוב שאחד מהם יצליח.
 • יש לקרוא את ההוראות בקפידה לפני כל טיפול חדש של פסוריאזיס הקרקפת.
 • ספר לרופא עור אם כל טיפול שהוא גורם לך בעיות או אי נוחות
 • נסה תסרוקות שונות כדי לכסות את כל השיער על הפסוריאזיס, והתייעץ בספר שיודע להתמודד עם זה.
 • לבישת בגדים צבעוניים על החלק העליון של הגוף תעזור להסוות נפילת קשקשים על הכתפיים.

ראו גם: פסוריאזיס במפשעה

פסוריאזיס בקרקפת נשירת שיער

אחד התסמינים השכיחים של פסוריאזיס באיזור הקרקפת הוא נשירת שיער. פסוריאזיס בקרקפת המוביל לנשירת שיער ידוע גם בשם התקרחות פסוריאטית. נשירת השיער למעשה לא נגרמת על ידי המחלה עצמה ובדרך כלל היא תהיה סימפטום זמני. עם זאת, מדובר באחד התסמינים הקשים ביותר שאיתם מתמודדים הסובלים מהמחלה.

למעשה, הגורמים לנשירת שיער הם לא הפסוריאזיס עצמו אלא שפשוף, גירוד, סירוק חזק, חפיפה, מקלחות מרובות וטיפולים כימיים שונים שמתבצעים על מנת לטפל בפסוריאזיס. כאשר מסירים את נגעי הפסוריאזיס באיזור הקרקפת, או כאשר הם נושרים באופן טבעי, כך גם השיער עלול לנשור. בסופו של דבר השיער אמור לצמוח בחזרה, אך בכל זאת מדובר בתופעה מדאיגה ולא נעימה כלל.

שימו לב- לעתים נשירת שיער עלולה להיגרם גם בעקבות סיבות אחרות כמו מחלת בלוטת התריס לדוגמא. לכן, חשוב להתייעץ עם רופא עור לפני שפונים לטיפולים שונים.

 

פסוריאזיס בקרקפת טיפול טבעי

אחת הדרכים הטובות ביותר לטיפול בפסוריאזיס באיזור הקרקפת ובכלל היא על ידי טיפולים טבעיים. יש מגוון אפשרויות לטיפולים טבעיים-

 1. דיקור סיני

דיקור סיני נחשב לאחת משיטות הטיפול הטבעי הטובות והנפוצות ביותר. דיקור סיני הוא שיטת טיפול מתוך עולם הרפואה הסינית והוא משמש כטיפול יעיל כבר אלפי שנים. על פי הרפואה הסינית יש בגוף 365 נקודות דיקור דרכן עוברים הקווים המרידיאניים של הגוף. מדובר ב-12 קווים שלאורכם זורם הצ'י של הגוף, כלומר האנרגיה שלו. זרימת האנרגיה בקווים אלה חשובה לשמירה על תפקוד תקין של איברים שונים ושל מערכות הגוף השונות. במצב זה פסוריאזיס באיזור הקרקפת, דיקור סיני יסייע להרגיע את העור ולזירוז ההחלמה מהמחלה. בנוסף לדיקור יש השפעה אנטי דלקתית ולכן הוא מאפשר לווסת את מערכת החיסון ולהאט את קצב התחדשות התאים, שמוביל להתפתחות הפסוריאזיס. בנוסף, על ידי דיקור סיני ניתן להרגיע גם את הנפש ולחצים נפשיים שונים אשר נחשבים לאחד הגורמים המובילים להתפתחות פסוריאזיס.  

 1. צמחי מרפא

טיפול טבעי בפסוריאזיס באיזור הקרקפת ניתן לביצוע גם על ידי צמחי מרפא. צמחי מרפא הוא שם כולל לצמחים ממינים שונים, בעלי ערכים מרפאים שיכולים להועיל לריפוי מחלות ואף למניעת מחלות. על ידי טיפול בצמחי מרפא ניתן להזין את העור, לאפשר ללחות לחדור אליו ולהיטיב עימו על מנת לטפל בפסוריאזיס. כך ניתן לזרז על ההחלמה מהמחלה, לטפל בגורמים שהובילה להתפתחותה ולחזק את מערכת החיסון. הרכב הצמחים ייבחר לאחר אבחון ויעניק איזון גם לגוף וגם לנפש, שהיא חשובה במיוחד במחלות כמו פסוריאזיס.

 1. משחות

דרך טיפול טבעית נוספת לפסוריאזיס באיזור הקרקפת היא מריחת משחות טבעיות שמכילות רכיבים טבעיים. משחות אלה מתבססות על צמחים טבעיים שכוללים סגולות בריאותיות שונות. ניתן להשתמש במשחות, תחליבי לחות ושמפו שיסייעו בהורדת הקשקשים ובהוספת לחות לעור. חשוב לוודא שמדובר בתכשירים טבעיים שלא כוללים סטרואידים.  

 1. שינוי תזונתי

דרך נוספת לטיפול טבעי בפסוריאזיס באיזור הקרקפת היא על ידי שינוי תזונתי. שינוי תזונתי יכול לסייע לטיפול במגוון מצבים פיזיולוגיים ונפשיים כאחד. בטיפול כזה, המטפל יבדוק את התזונה של המטופל וידריך אותו אילו שינויים עליו לבצע בשביל לאכול מזון בריא שמתאים לגוף. בדרך כלל תהיה העדפה לאכילת ירקות ירוקים ועלים שונים. כמו כן יהיה צורך בהוצאת אוכל מטוגן, אוכל חריף, אלכוהול, קפאין ומזונות מעובדים ותעשייתיים. במקרה הצורך ניתן לכלול גם תוספי תזונה מתאימים. ניתן לשלב תזונה אנטי דלקתית שעשויה לשפר את הגירוד ולסייע בהתמודדות עם המחלה. 

רופא
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס

המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון פסוריאזיס, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פסוריאזיס. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים