פסוריאזיס באיזור הפנים

טיפול ואבחון פסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס!

צרו קשר לפתרונות במחלות עור ופסוריאזיס

פסוריאזיס בפניםפסוריאזיס בפנים משפיעה על עד 46% מהאנשים הסובלים מסוגים שונים של פסוריאזיס. היא מייצרת קשקשים כסופים, פריחה מגרדת, ובמקרים נדירים גם פצעים פתוחים בשטחי הגוף שקשה מאד להסתיר. כתוצאה מכך, נאלצים הלוקים במחלה זו להתמודד עם מספר אתגרים נוספים כגון פגיעה באסתטיקה, מצב נפשי קשה הנלווה לכך ועוד.

אבחון פסוריאזיס בפנים

פסוריאזיס בפנים אינו שונה מכל סוג אחר של פסוריאזיס הפוגע באזורים שונים של הגוף. מעל לכל, אנשים עם פסוריאזיס של הפנים חווים גירוד קשה, הגורם לפריחה וקשקשת בפנים האופיינית לכל סוגי פסוריאזיס.הפריחה בדרך כלל משפיעה על העור מעל השפה העליונה, כמו גם באזורים סביב המצח והגבות, ועל השיער.

לפי מחקר שנעשה בקוריאה על 235 חולים עם פסוריאזיס של הפנים, נמצא כי לכ-74% מהמשתתפים במחקר היו פריחות על המצח העליון, ולכ-46% היו פריחות ליד האוזן. המחקר גילה גם כי רוב החולים הראשונים חוו תסמינים של פסוריאזיס בשאר חלקי הגוף בין הגילאים של 30 עד 40. על מנת לאבחן פסוריאזיס בפנים, על הרופא לבדוק את העור של המטופל, לבדוק את ההיסטוריה הרפואית האישית והמשפחתית. אם האבחנה מוטלת בספק, רצוי לבצע ביופסיה על מנת לשלול מחלות עור אחרות, כגון דרמטיטיס סבוריאה.

אפשרויות הטיפול בפסוריאזיס בפנים

כמו פסוריאזיס סטנדרטי, פסוריאזיס של הפנים בדרך כלל מגיב היטב ללחות גבוהה ו-וזלין. על החולים מוטל גם לשים לב אילו גורמים מעוררים התלקחויות, ומאילו מוצרים יש להימנע.לדוגמה, אנשים מסוימים מדווחים על התלקחויות לאחר שחייה בבריכה עם כלור, בעוד אנשים אחרים אומרים כי מים עם כלור בעצם משפרים את התסמינים.טיפולים רבים מבוצעים על יד משחות סטרואידים שאושרו לטיפול בפסוריאזיס, כגון משחות הידרוקורטיזון, אשר יכולות להיות גם יעילות בטיפול בפסוריאזיס הפנים.

אבל שימוש בסטרואידים כזה צריך להיות מוגבל, משום ששימוש לטווח ארוך שעלול לגרום לתופעות לוואי. חשוב להתייעץ עם הרופא לגבי טיפולי סטרואידים וגורמי סיכון. חולים עם פסוריאזיס בפנים יכולים גם לנסות להשתמש במייקאפ מסוגים שונים, על מנת לכסות את הנגעים. קרן הפסוריאזיס הבינלאומית ממליצה על Dermablend, קוסמטיקה המיועדת לאנשים עם פסוריאזיס דרמטיטיס. עם זאת, הקרן ממליצה נגד שימוש בקוסמטיקה לעור מגורה יתר על המידה או בנגעים שלא הגלידו.

 

מה התסמינים של פסוריאזיס באיזור הפנים?

כפי שהבנו עד עתה, פסוריאזיס בפנים לא שונה מסוגים אחרים של פסוריאזיס המופיעים על הגוף ולכן יכלול תסמינים שכוללים נגעי עור מגרדים שכוללים קשקשים ויובש. בדרך כלל הנגעים יהיו אדומים ולעתים יכללו גם קשקשים לבנים כסופים. בדרך כלל הנגעים יתפשטו מהקרקפת הלאה לאיזור הפנים. ישנם מקרים בהם פסוריאזיס באיזור הפנים יכלול גם תאי עור מתים בנוסף נגעים ולקשקשים.

שימו לב- התסמינים של פסוריאזיס באיזור הפנים או בכלל, עלולים להחמיר לאחר חשיפה לקרינת אולטרה סגול, לאחר חשיפה ישירה לשמש או לאחר שימוש במיטת שיזוף. חשוב לקחת בחשבון שגם עישון עלול להחמיר את תסמיני המחלה.

באילו איזורים יופיע סוג זה של פסוריאזיס?

פסוריאזיס באיזור הפנים יופיע על אחד או יותר מהאזורים הבאים- גבות, קו השיער, החלק העליון של המצח והעור שבין האף לשפה העליונה. ישנם מקרים בהם סוג זה של פסוריאזיס יופיע כל על העפעפיים ועל הריסים. במצב כזה העפעפיים יהיו אדמומיות, נפוחות ויתפתח עליהן קרום שעלול לגרום לעפעפיים לפנות כלפי מעלה או מטה. במידה ששולי הריסים פונים כלפי מטה הם עלולים להפעיל לחץ על העין ולגרום להתפתחות של דלקת עיניים. במקרים חמורים ונדירים במיוחד הפסוריאזיס עלול להתפשט אף לעין עצמה. בנוסף, ישנם מקרים בהם פסוריאזיס באיזור הפנים יתפשט גם על השפתיים, בתוך הלחי, על החניכיים ולעתים בתוך האף. במצבים כאלה המטופל יסבול מחוסר נוחות ואף מהפרעה לנשימה, לעיסה ובליעה.

 

מה הסיבות הגורמות לכך?

הסיבות המרכזיות המובילות להתפתחות של פסוריאזיס באיזור הפנים, זהות להתפתחות פסוריאזיס בכל איזור אחר בגוף והן פעילות יתר של מערכת החיסון ובמיוחד של תאי T. במצב שהמטופל בריא, מערכת החיסון והתאים עובדים בצורה תקינה, תאי ה-T ימלאו את התפקיד שלהם והוא להגן על הגוף מפני זיהומים שונים. אך במצב של פסוריאזיס, יופעלו תאי T גם בלי נוכחות של זיהום בגוף. בעקבות כך, יתר הפעילות של תאי ה-T תוביל להתפתחות מצב דלקתי שיוביל להתפתחות מואצת של תאי העור וכך יופיעו נגעים מגרדים, תאי עור מתים וקשקשים. באופן כללי הסיבות המובילות לפעילות יתר של תאי T לא ברורות עדיין, אך חוקרים משערים כי מדובר במצב דלקתית שגורם לייצור מוגבר של תאי עור.

 

מה גורמי הסיכון לפסוריאזיס?

ישנם גורמי סיכון להתפתחות פסוריאזיס באיזור הפנים ובכלל-

  • במצב בו למטופל יש היסטוריה משפחתית וגנטית של פסוריאזיס
  • במצב בו המטופל סובל מהיסטוריה של דלקות בעור
  • במצב בו המטופל סובל מפגיעה בעור מסיבות שונות לרבות ניתוחים
  • במצב בו המטופל סובל מלחץ נפשי וסטרס גבוה
רופא
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס

המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון פסוריאזיס, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פסוריאזיס. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים