טיפול באמצעות פוטותרפיה

טיפול ואבחון פסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס!

צרו קשר לפתרונות במחלות עור ופסוריאזיס

פוטותרפיהאור אולטרה סגול טבעי מהשמש בשילוב מבוקר של אור אולטרה סגול מלאכותי משמשים לא אחת טיפול בפסוריאזיס, בהצלחה מרובה כבר מספר שנים.

טיפול זה, הנקרא פוטותרפיה נמצא יעיל במיוחד ונראה כי טיפול בעור במגע עם קרני השמש עושה פלאים ומה שמעניין יותר הוא שחשיפה מבוקרת גורמת לריפוי ונסיגה של פסוריאזיס אצל מרבית החולים.

אור שמש טבעי

אור השמש מורכב מהרבה אורכי גל שונים הנבדלים זה מזה בדרך הגעתם לכדור הארץ ובהשפעתם עליו ועל בני האדם החיים בו.

האור האולטרה סגול (UV) הוא אחד מהם וכאשר הוא נוגע בגוף האדם, הוא נספג לתוכו. אור UV מדכא את התהליך המוביל מחלה, וגורם לכך שתאי T נגועים ימותו בחשיפה אליו.

תהליך חשיפה זה מפחית דלקות ומאט את תחלופת התאים בעור. חשיפה קצרה לאור השמש מנקה ואף משפרת פסוריאזיס אצל אנשים רבים, לכן, חשיפת העור הפגוע לאור השמש היא אחת מדרכי הטיפול הראשוני למחלה.

מדהים לגלות כי אור השמש שבחשיפה מוגברת עלול לגרום לכוויות, או אף לסרטן העור יכול במקרים מבוקרים לפתור בעיות של מצב רוח, הפרשת ויטמין D המשפיע באופן חיובי על מערכת העצבים שלנו, ומצמצם באופן משמעותי את התפשטות הנגעים הפסוריאטיים בעור.

אור אולטרה סגול (UVB)

אור עם אורך גל קצר הנספג באפידרמיס של העור. מקורות אור מלאכותיים יכולים לשמש לטיפול מתון בפסוריאזיס מתון.

רופאים אחדים יתחילו בטיפול בחולים עם UVB במקום בתרופות דרך הפה, על מנת לתת לחולה את ההזדמנות להירפא על ידי טיפול לא פולשני בתחילה. בטיפול UVB פוטותרפי ניתן לטפל בנגעים קטנים, בפסוריאזיס נרחב, או בנגעים שאינם מטופלים על ידי טיפול מקומי של משחות.

סוג זה של פוטותרפיה ניתנת בדרך כלל באמצעות פאנל אור במרפאה. חלק מהחולים אף רוכשים את המכשירים לביתם ומטופלים בבית בהדרכת רופא. סוג חדש של UVB, שנקרא UVB צר, פולט את החלק הצר של ספקטרום האור האולטרה סגול, וכיום התגלה כי הוא היעיל ביותר לטיפול בפסוריאזיס.

הסיבה לכך היא שהחולה לא חשוף לכל מגוון הקרניים שפולטת השמש או מכשירי UVA בפס רחב, ומקבל למעשה אך ורק את אורכי הגלים הנחוצים לו להחלמה מבלי להיות חשוף לקרניים מסרטנות.

טיפול UVB צר עדיף על טיפול UVB בפס רחב, אבל הוא פחות יעיל מאשר טיפול PUVA. עם זאת, טיפול UVB צר אינו נטול סיכונים, הטיפול יכול לגרום לכוויות נקודתיות חמורות יותר מאשר טיפול בפס רחב.

טיפול ארוך טווח קשור לסיכון מוגבר של היווצרות תאים קשקשיים, וכנראה גם סרטן העור מלנומה.  בשימוש סימולטני של תרופות המדכאות את מערכת החיסון, כגון ציקלוספורין, יש השפעה חיובית קטנה ולעומת זאת הגדלת הסיכון לחלות בסרטן.

טיפול באור בשילוב עם טיפולים אחרים

מחקרים הראו כי שילוב של טיפול באור אולטרה סגול בשילוב עם רטינואידים, כמו אציטרטין (acitretin), מוסיף לאפקטיביות של הטיפול באור UV לטיפול בפסוריאזיס.

מסיבה זו, אם המטופלים אינם מגיבים לטיפול באור בלבד, רטינואידים יהיו תוספת מצוינת לטיפול נרחב במחלה. תוכנית טיפול משולבת, המכונה גם משטר אינגרם, כרוכה בשילוב זפת פחם לטיפול באמבטיה, פוטותרפיה UVB, ושימוש בחומצה סליצילית שנשארת על העור למשך 6 עד 24 שעות.

משטר דומה, יהיה הטיפול בגואקרמן (Goeckerman), המשלב משחת זפת פחם עם פוטותרפיה, בשילוב עם רטינואידים דרך הפה להגברת הטיפול האפקטיבי של הפוטותרפיה.

ככל, טיפול בפוטותרפיה ממולץ ביותר לטיפול בחולי פסוריאזיס ומשום כך הטיפולים המשולבים, כאשר הם גם מתבצעים בים המלח שטוף אור השמש בעל קרינה נמוכה, הינם פתרון מצויין לחולים אלו.

רופא
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס

המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון פסוריאזיס, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פסוריאזיס. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים