הגורמים להיווצרותן של מחלות עור נפוצות

טיפול ואבחון פסוריאזיס זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס!

צרו קשר לפתרונות במחלות עור ופסוריאזיס

מחלות עור נפוצותהגורמים להיווצרות מחלות עור הנם מגוונים ונובעים בעיקר משינויים במצב הבריאותי של אנשים. גורמים למחלה יכולים להיות אלרגיות, גורמים גנטיים, גורמי לחץ פיזי ונפשי, וכן חומרים מגרים שיכולים לגרום לדלקת עור המתפתחות בהדרגה לכרונית.

אנשים רבים חיים עם מחלות עור כרוניות בדרגות נמוכות ואינם אפילו מטפלים בהם לאורך חייהם בשל הסתגלותם למצבם, לרוב, הם מטפלים באופן מקומי ושוכחים מקיום המחלה עד להתפרצותה החוזרת.

דרמטיטיס

דרמטיטיס (דלקות עור) נפוץ הינו מצב הנובע מקשר ישיר עם אחד או יותר של חומרים אלרגנים רבים. גורמים מגרים נפוצים כוללים סבון כביסה, סבוני אמבט או דטרגנטים, מוצרי ניקוי אלרגנים.

חומרים נוספים העלולים לגרום לרגישויות הגורמות להתפתחות מחלות עור הנם גומי, מתכות כגון ניקל, תכשיטים, בושם וניחוחות, קוסמטיקה, דשא ועוד.

נדרשת חשיפה ארוכה במגע עם גירוי כדי לגרום לדלקת מאשר חשיפה מקרית וקצרה לאלרגן. אך מהרגע שהתפתחה רגישות לאלרגן, מספיקה חשיפה קצרה על מנת דלקת עור.

רגישויות מסוג זה נוטות להיות כרוניות וללוות את הסובלים מהן לאורך כל חייהם.

ניטרודרמטיטיס

סוג זה של דלקת עור המתפתחת בדרך כלל בעקבות חשיפה לחומר מסוים המתחיל ליצור תחושה של גרד באזור מוגדר של העור.

גירוי זה עשוי להוביל את הסובלים ממנו לשרוט ולשפשף את האיזור המגורה שוב ושוב. מקומות נפוצים כוללים קרסוליים, שורש כף היד, האמה או הזרוע החיצונית, והעורף.

גורמים אפשריים כוללים עור יבש, גירוי כרוני, אקזמה, ספחת, סבוריאה ועוד. מצב זה גורם פריחה אדומה וצהבהבה, עור קשקשי ו"שמן", בדרך כלל בקרקפת.

המצב נפוץ אצל אנשים עם עור ושיער שמנוני, ומצב זה עשוי לצוץ ולהיעלם, בהתאם לעונות השנה.  כמו כן, ניתן להניח כי גורמים תורשתיים משחקים תפקיד מכריע במצב זה.

ייתכנו גם גורמים שאינם תלויים בחולה עצמו כגון: מתח גופני, נסיעה מחוץ לגבולות מדינה שם הגוף חשוף לחומרים ודטרגנטים חדשים שהעור אינו מורגל בהם ועוד. אצל תינוקות, הפרעה זו נקראת כובע בעריסה.

במקרים של סבוריאה, אקזמה, עור יבש וגירויים כרוניים, משחות לטיפול מקומי בעלות אחוזים נמוכים של סטרואידים, מסייעות מאד בהקלה על הגרד, ואף מעלימות את הנגע במידה והוא אינו חמור. משחות מקומיות אלו בריכוז של עד 10% של קורטיזונים נמכרות גם ללא מרשם רופא.

דרמטיטיס סטטיס (קפאוני)

דרמטיטיס סטטיס יכול להתרחש כאשר נוזל מצטבר ברקמות שמתחת לעור – בדרך כלל על החלק התחתון של הרגליים – עקב חזרה איטית של דם מן הוורידים ברגל חזרה אל הלב.

הנוזלים המצטברים מפריעים ליכולת תנועת הדם כדי להזין את העור וגורמים ללחץ נוסף על העור מלמטה כך שנראה כי יש בצקת בקרסול הרגל.

גורמים אפשריים כוללים: דליות ורידים, דלקות כרוניות או חוזרות, תנאים אחרים המשפיעים על זרימת הדם ברגליים.

אטופיק דרמטיטיס

מצב זה מתרחש לעיתים קרובות עם אלרגיות תורשתיות שבה לחברי המשפחה יש היסטוריה של אסטמה או קדחת השחת.

בדרך כלל הדבר מתחיל בינקות, וחומרת המחלה עשויה להשתנות במהלך הילדות ובגיל ההתבגרות. כאשר מתבגרים היא פוחתת בהדרגה, אלא אם כן קיימת חשיפה גבוהה בסביבת העבודה או המגורים.

גורמים אפשריים כוללים שילוב של תקלה במערכת החיסונית של הגוף, נטייה גנטית, אלרגיות כגון אסתמה או קדחת השחת. מתח יכול להחמיר אטופיק דרמטיטיס, אבל לא מהווה גורם ראשוני למחלה.

במקרים אלו, יש להציע לחולים לשנות אורח חיים באופן דרסטי, כמו גם לשקול טיפולים פסיכולוגיים, ריבוי בפעילות ספורטיבית ומנוחה מרובה על מנת להקל על המתח הקיצוני הגורם להחרפתה.

מאמרים נוספים בנושא:
אינברסה פסוריאזיס
תרופות למריחה על העור

רופא
המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס

המרכז טיפול ואבחון פסוריאזיס מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון פסוריאזיס, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון פסוריאזיס. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
רוצים לשמוע על הפיתרון הכי טוב בעולם לפסוריאזיס? השאירו פרטים